Tipy na výlety

Rozhledna Velký Javorník

foto

Státní podnik Lesy České republiky nechal z popudu lesního správce vybudovat rozhlednu Velký
Javorník na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 918 m.n.m Rozhledna je pojata jako originální
dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Vertikálně se
člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící
provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 m, má dvě vyhlídkové plošiny - první ve
výšce 15,295 m a druhá ve výšce 20,245 m nad okolním terénem.

Celý článek...

 

Trojanovice

trojanoviceTrojanovice - horská obec v Beskydech rozprostírající se pod masívy Noříčí hory 1047 m. n. m., Radhoště 1129 m. n. m. a Velkého Javorníku 918 m. n. m. Byly původně pasekářskou obcí, kterou založil v roce 1748 olomoucký biskup a kardinál Ferdinand Julius Troyer (1698 - 1758). Obec má rozlohu 35,6 km2, dvě třetiny plochy obce pokrývají lesy. Vzhledem ke značné rozloze jsou Trojanovice rozděleny na čtyři hlavní části: Bystré, Lomná, Pod Radhoštěm a Pod Javorníkem.

Celý článek...

   

Čeladná

celadnaPočátky obce můžeme položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). Podle pověsti je její název odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy. Na území podbeskydských obcí byla v minulosti těžena železná ruda. Pro její zpracování zde byly vhodné podmínky, a to hlavně dostatek dříví, ze kterého se vyrábělo dřevěné uhlí.

Celý článek...

 

Kopřivnice

koprivniceSoudobá Kopřivnice je jedním z nejvýznamnějších měst okresu Nový Jičín. Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město s moderní výstavbou stojí rozmach automobilového průmyslu. Značka Tatra se nesmazatelně zapsala do vývoje i samotného života města. Turisté zde mohou navštívit TECHNICKÉ MUZEUM TATRA, MUZEUM FOJTSTVÍ, ŠUSTALOVU VILU, ROZHLEDNU NA BÍLÉ HOŘE, ZŘÍCENINY HRADU ŠOSTÝN a další zajímavá místa.

Celý článek...

   

Štramberk

stramberkŠtramberk je město na Moravě v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice. Leží na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vršíchv předhůří Beskyd. Dominantou města je hrad Štramberk (Strallenberg) s gotickou věží Trúba o výšce 40 m a průměru 10 m, která slouží od r. 1903 jako rozhledna. Sídlí zde Muzeum Zdeňka Buriana. Zdejší městská památková rezervace chrání nejen samotné jádro města, ale zejména historickou dřevěnou zástavbu na předměstí. Štramberk je městem od roku 1359.

Celý článek...

 

Rožnov pod Radhoštěm

roznovRožnov p.R. je poprvé zmiňován v roce 1267 v listině svého zakladatele, olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Historii města dnes připomínají už jen zříceniny hradu Hradisko. Nedílnou součástí města byly v minulosti také klimatické lázně, které připomíná v současnosti lázeňský dům v městském parku.

Celý článek...

   

Kunčice pod Ondřejníkem

kunciceKunčice pod Ondřejníkem jsou známou rekreační oblastí Ostravska. Svahy okolních hor využívají milovníci paraglidingu. Obec je ideálním východiskem turistických cest do beskydských hor, do blízkých měst a obcí. V zimě tu jsou výborné podmínky k turistice na lyžích.

Celý článek...

 

Pohankový mlýn Šmajstrla s.r.o.

pohankovymlynV mlýně na Kopané se loupe pohanka již od roku 1861 mechanickým způsobem, při němž nejsou znehodnocovány vitamíny. Přáním majitele je, aby pohanka i nadále přinášela lidem zdraví, které stále zůstává tím největším bohatstvím každého člověka.

Exkurze s možností ochutnávky pohankových jídel a prodejem pohankových výrobků dle domluvy.

Celý článek...

   

Skokanské můstky (2.1 km)

Skokanský můstek
 Frenštát p. R. a jeho okolí - Radhošťské Beskydy patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány  v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošt’, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.

Celý článek...

 

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, (7.2 km)

Kaple na RadhoštiNa vrcholu Radhoště ve výšce 1129 m.n.m nás již zdáli vítá kaple sv. Cyrila a Metoděje. Pohled může někomu rušit telekomunikační stožár, berme jej však jako daň civilizaci, jejíž součástí je i internet.

   

Bílá hora, rozhledna (7.1 km)

bilahoraVěž, využívána pro telekomunikační účely společnosti RadioMobil, a. s., a EuroTel, spol. s r. o., a k pokrytí okolí televizním vysíláním, slouží návštěvníkům především jako rozhledna. Rozhledna otevřena 28. dubna 2000. Výška věže 43 m.

 

Husova lípa, Kopřivnice (5.1 km)

husovalipaHusova lípa - jediný strom z původního stromořadí k hradu Šostýnu. V r. 1933 Klubem čs. turistů postaven při lípě památný kámen s nápisem "Husova lípa" a symbolem kalicha na památku Jana Husa. Stáří stromu 150 let. Od r. 1997 památný strom ČR.

   

Šostýn, zřícenina hradu (4,9km)

sostynZaložen Hückeswageny před r. 1297, poprvé zmíněn r. 1347. Po dobytí za markraběcích válek r. 1404 obnoven, po dobytí husity asi r. 1428 rozbořen, r. 1467 uváděn jako pustý. Od 30. let 20. stol. hrad intenzivně zkoumán a konzervován.

 

Hukvaldy, zřícenina hradu (7,5 km)

hukvaldyRozsáhlá zřícenina hradu založeného před rokem 1285 Jindřichem z Příbora a Hukvald. Zpustl po požáru v roce 1762. Mohutná věž dnes slouží jako rozhledna.