Skokanské můstky (2.1 km)

Skokanský můstek
 Frenštát p. R. a jeho okolí - Radhošťské Beskydy patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány  v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošt’, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.


Prvními lyžaři byli němečtí úředníci z Mor. Ostravy vyškolení v lyžařském umění v Alpách, později - v letech 1912 až 1914 již byly na Pustevnách pořádány nedělní kurzy pro pokročilé lyžaře.

První světová válka zastavila rozvoj lyžařského sportu a nový rozmach nastal v poválečném období. V   Beskydech byly budovány sjezdařské, slalomové a běžecké tratě, sáňkařská dráha a skokanské můstky. V roce 1940 byla postavena sedačková lanovka z Ráztoky na Pustevny - první ve střední Evropě. Beskydy se stávaly významným lyžařským střediskem, místem konání významných lyžařských soutěží včetně mistrovství Svazu lyžařů RČS a mezinárodních závodů.

Frenštátské sjezdové lyžování dosáhlo největších úspěchů začátkem 50. let zásluhou sourozenců Zdeňka a Ludmily Parmových a Františka Pituchy.
Nejznámějším běžeckým závodem konaným na Pustevnách každoročně od roku 1949 je Memoriál Jana Šrubaře - lyžaře, který se stal obětí boje proti fašistům.
V běžeckých disciplinách bylo frenštátské lyžování velmi úspěšné v 70. letech zásluhou Karla Sackého a Miroslavy Jaškovské.
Nejúspěšnější lyžařskou disciplinou od konce 60. let je skok na lyžích především zásluhou olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Jeho úspěchy daly impuls k projektu střediska skokanských  můstků s umělou hmotou na svazích Horeček.
Po jeho triumfu na X. ZOH v Grenoblu roku 1968, kde pro ČR vybojoval první zlatou medaili byl v rekordním čase 40ceti dnů vybudován můstek s kritickým bodem K=42. V tomtéž roce zahájena stavba můstků s parametry P=72 a K=90. Všechny dle projektu Josefa Zity. V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení. Můstek K=90 byl jako první na světě této velikosti pokryt umělou hmotou.
Každoročně je zde pořádáno několik závodů za účasti světové špičky
Frenštátští lyžaři využívají skokanský areál především k výchově mladých skokanů. V 90-tých letech bylo při TJ Frenštát vytvořeno Tréninkové centrum.
V současnosti jsou v skokanském areálu na Horečkách v provozu čtyři skokanské můstky K95,K45,K20,K9, které všechny prošly rekonstrukcí, včetně modernizace profilů a položení nové finské hmoty.

trasa z autokempu Frenštát p. R. ke skokanským můstkům - pěšky nebo na kole

Telefon:
pevná linka: +420 552 303 926
WWW:
oficiální: http://www.skokyfren.cz
E-mail:
oficiální: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Adresa:
Skokanské můstky
Horečky
744 01 Frenštát p. R.
 
Kalendář akcí: