Rožnov pod Radhoštěm

roznovRožnov p.R. je poprvé zmiňován v roce 1267 v listině svého zakladatele, olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Historii města dnes připomínají už jen zříceniny hradu Hradisko. Nedílnou součástí města byly v minulosti také klimatické lázně, které připomíná v současnosti lázeňský dům v městském parku.

Centrum města tvoří nově zrekonstruované Masarykovo náměstí, na kterém naleznete jedny z nejstarších památek - sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána z 18. století a také sochu znázorňující prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Nedaleko náměstí stojí kostel Všech Svatých vybudovaný v letech 1745 až 1749.

Milovníci historie si určitě nenechají ujít návštěvu nejstaršího a největšího muzea v přírodě.

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě se stalo pro návštěvníky, kteří přijeli na Valašsko a do malebného města Rožnova pod Radhoštěm něčím, na co se nezapomíná. Zdejší muzeum shromažďuje všechny doklady o tradiční lidové kultuře, o způsobu života, práci, obyčejích a umění z karpatského území Moravy a Slezska.

Dřevěné městečko dokumentuje způsob bydlení a životní úroveň měšťanů, jejich fojta a řemeslníků. Na přenesených objektech nacházíme mimo rysy domácí i středoevropské vlivy renesanční, barokní a empírové. Během hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy.

Prohlídka areálu trvá 45 minut, výklad poskytují průvodci uvnitř objektů.

Způsob života a bydlení obyvatel valašských vesnic návštěvníkům přibližuje Valašská dědina, budovaná od počátku 60. let a je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Během prohlídky se můžete setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí. Prohlídka je možná bez průvodce nebo s průvodcem pouze na objednávku a trvá v obou případech 120 minut.

Mlýnská dolina je muzejním areálem technických staveb na vodní pohon a zahrnuje mlýn, valchu na sukno, jednolistovou vodní pilu a olejnu. V provozu je také rekonstruovaný vodní hamr. Od roku 2008 je areál Mlýnské doliny rozšiřován o nové objekty – obytný dům z Trojanovic, Kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého. Prohlídka areálu je možná pouze s průvodcem a trvá 45 minut.

Obraz věcného životního prostředí vesnice a městečka vhodně doplňuje program již tradičního Valašského roku, opakujícího se pravidelně z roku na rok. Vyváženost a struktura programové skladby je neobyčejně bohatá a zahrnuje ukázky téměř ze všech úseků duchovního a společenského života. Pro informaci možno uvést tradiční Rožnovské slavnosti, vystupování souboru písní a tanců, kovářské dny, Valašský Jarmark a další.

Kontakt:

Valašské muzeum v přírodě, Palackého 147, 756 61 Rožnov p.R., tel.: 571 757 111

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it www.vmp.cz

zdroj: Turistické informační centrum Frenštát p.R.