Kopřivnice

koprivniceSoudobá Kopřivnice je jedním z nejvýznamnějších měst okresu Nový Jičín. Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město s moderní výstavbou stojí rozmach automobilového průmyslu. Značka Tatra se nesmazatelně zapsala do vývoje i samotného života města. Turisté zde mohou navštívit TECHNICKÉ MUZEUM TATRA, MUZEUM FOJTSTVÍ, ŠUSTALOVU VILU, ROZHLEDNU NA BÍLÉ HOŘE, ZŘÍCENINY HRADU ŠOSTÝN a další zajímavá místa.

Technické muzeum Tatra

Původní technické muzeum bylo otevřeno v roce 1947 u příležitosti 50. let výroby automobilů. Provoz muzea byl zahájen v říjnu 1997. Před budovou muzea je umístěn expresní motorový vagón „Slovenská strela". Uvnitř návštěvníci shlédnou ucelenou přehlídku osobních i nákladních automobilů značky TATRA, včetně repliky prvního kopřivnického automobilu „Präsident".

Další expozice je věnována nejslavnějšímu českému sportovci, několikanásobnému olympijskému vítězi a také českému olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně. Na výstavě můžete shlédnout fotografie, medaile, poháry a řadu trofejí, které doplňují fotografie a osobní věci manželů Zátopkových (např. džbánek na pivo). Součástí expozice je také dokumentární film, vytvořen za pomoci finské televize, o životě obou slavných sportovců, sestříhaný do délky 14 minut a šest vteřin - právě tolik potřeboval největší běžec epochy ke světovému rekordu na pět kilometrů.

Kontakt: 556 871 106; www.tatramuseum.cz, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Návštěvní doba : květen- září: út-ne 9 – 17 říjen – duben: út-ne 9– 16

vzdálenost - cca 17 km

Muzeum Fojství

Muzeum Fojtství je rodným domem Ignáce Šustaly, zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici.

V současnosti slouží fojtství k muzejním, studijním a výstavním účelům. V muzeu je stálá expozice věnovaná Ignáci Šustalovi a počátkům budoucí továrny TATRA, výstava typických krojů moravského lidového folklóru a selská jizba. Návštěvník má tak možnost přesunout se o několik let zpátky a poznat tak styl bydlení, život a práci našich dávných předků. Navíc je zde možno shlédnout některé význačné archeologické nálezy z Kopřivnice a jejího nejbližšího okolí. Ve stodole, v areálu Fojtství, jsou umístěny i některé z prvních kočárů a bryček.

Kontakt: 556 812 610 www.tatramuseum.cz, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Návštěvní doba: viz. tel. kontakt pondělí vždy zavřeno

vzdálenost - cca 17 km

Lašské muzeum - Šustalova vila

Pod jednou střechou se setkávají hned dvě významné expozice. Jedna je věnována kopřivnické majolice, keramice a kachlovým kamnům, která se v Kopřivnici téměř 150 let vyráběla. Druhá poskytla útočiště bohatému dílu kopřivnického rodáka , malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Především projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů nás vtáhne do malířovy fantazie, do dobrodružného světa, dávno vzniklého.Vedle Zdeňka Buriana se představují i další kopřivničtí rodáci. Zajímavostí je výtvarné centrum, nebo chcete-li, galerie s ateliérem ve druhém patře vily.

V prostorách nového muzea probíhají i příležitostné umělecké výstavy, přednášky a besedy.

Kontakt: http:// www.tatramuseum.cz, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Návštěvní doba: květen - září 9 - 17

říjen duben 9 -16 pondělí vždy zavřeno

ROZHLEDNA BÍLÁ HORA

Rozhledna vyrostla do třiačtyřicetimetrové výšky na hranicích města Kopřivnice a Štramberka. Její podoba připomíná symbol struktury DNA, tzv. spirálu života.Dosahuje výšky 43 metrů a vyhlídková plošina je 26 metrů nad zemí. K rozhledně vede spirálovitá Sluneční stezka lemovaná 12ti znameními zvěrokruhu tzv. „Sluneční cesta". Vydejme se po ní za malebným výhledem na Beskydy a Jeseníky.

Kontakt: + 420 556 812 085 (IC Štramberk), http://www.stramberk.cz

+ 420 556 821 600 (IC Kopřivnice)

+ 420 595 179 111, http://www.koprivnice.cz

Návštěvní doba: květen - říjen út - ne 9 - 18 v pondělí vždy zavřeno

vzdálenost - cca 15 km

ZŘÍCENINA HRADU ŠOSTÝN

Kdysi opěrný bod panství olomouckých biskupů pochází z 2. poloviny 13. století. Pravděpodobně byl zničen při tažení husitů a dodnes se z něj dochovaly příkop a dva valy, zříceniny hradeb, paláce a věže. Četné archeologické nálezy (např. Šostýnská Venuše) jsou v expozici muzea Fojtství v Kopřivnici.

Kontakty: tel.: 556 821 600 (IC Kopřivnice), www.koprivnice.cz

zdroj: Turistické informační centrum Frenštát p.R.