Rozhledna Velký Javorník

foto

Státní podnik Lesy České republiky nechal z popudu lesního správce vybudovat rozhlednu Velký
Javorník na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 918 m.n.m Rozhledna je pojata jako originální
dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Vertikálně se
člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící
provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 m, má dvě vyhlídkové plošiny - první ve
výšce 15,295 m a druhá ve výšce 20,245 m nad okolním terénem.


Práce byly započaty v září 2012 - vybudování základů a základové desky a dokončeny v červenci 2013 - vlastní dřevěná konstrukce. Slavnostní otevření proběhlo 15.8.2013 a celkové náklady dosáhly 3 600 000 Kč.

Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.

Historie
Vrchol Velkého Javorníku je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. O tom svědčí i první vybudování útulny v roce 1895 za arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, která v roce 1897 byla dána arcibiskupstvím Pohorské jednotě Radhošť k dispozici. Útulna byla v roce 1915 zřejmě zapálena pytláky a vyhořela. 16. 9. 1934 byl položen základní kámen nové chaty na Velkém Javorníku, která byla slavnostně otevřena 4.8.1935.
Na vrcholu Velkého Javorníku byla také postavena rozhledna již v roce 1934. Původně se jednalo o triangulační věž, kterou v roce 1929 zbudoval tehdejší Zeměměřičský úřad. Byla to jednoduchá dřevěná konstrukce o výšce přibližně 13 m s pozorovatelnou v cca 10 m. Z důvodu nedostatečné údržby a následně havarijního stavu byla v roce 1967 odstraněna.
zdroj: Turistické informační centrum Frenštát p.R.